Heini Ö. – Traineesta kohti oman BL-toimipisteen avausta

Heini Ö. otti osaa Blue Lagoonin Trainee-ohjelmaan vuonna 2019, vailla aiempaa kokemusta kauneudenhoitoalalta. Nyt kolme vuotta myöhemmin yrittäjänä Blue Lagoonissa toimiva Heini on mukana myymäläpäällikön Trainee-ohjelmassa, jonka tavoitteena on oman BL-toimipisteen avaus. Kuinka Heinin ura on edennyt ja minkälaista on yrittäjyys Blue Lagoonissa, lue tästä!

Uudelle alalle Trainee-ohjelman kautta

Olin Blue Lagoonissa asiakkaana parin vuoden ajan, ja kerran kynsihuollossa tuli puheeksi, kuinka haluaisin ripsiteknikoksi. Blue Lagoonilla oli juuri alkamassa haku uuteen Trainee-ohjelmaan, ja kynsiteknikkoni lupasi selvittää, tarvitseeko ohjelmaan pääsyyn olla kosmetologi, koska itseltäni ei kosmetologitaustaa löytynyt. Pari päivää myöhemmin sain viestin kynsiteknikoltani, että Trainee-ohjelmaan ei ole kosmetologin pohjavaatimusta, joten laitoin hakemuksen menemään, ja tässä sitä nyt ollaan!

Yrittäjyyden ei tarvitse olla vaikeaa

Parasta työssäni ovat ihanat asiakkaat, joista monista on tullut kuin ystäviä! Yrittäjyys Blue Lagoonissa on ihanan joustavaa, sillä yrittäjän vapaus otetaan huomioon. Voin siis pitää lomaa milloin vain, koska lomapäivä ei tarvitse kerryttää ja työvuorot rakennetaan toiveiden pohjalta. On myös ihanaa kuinka huolettomaksi yrittäjyys on meille tehty. Yrittäjänä olemisessa parasta on vapaus, ja etenkin meillä toiminimiyrittäjänä toimiminen on tehty todella helpoksi ja huolettomaksi. Parasta yrittäjyydessä on myös se, että voi itse omalla työmäärällä ja panostuksella vaikuttaa siihen, miten paljon tienaa.

Itselläni päällimmäiset pelot yrittäjyyteen liittyen olivat verojen kanssa säätäminen, konkurssi, epäsäännölliset tulot ja kaikki kauhutarinat, mitä on kuullut esimerkiksi yksinyrittäjyydestä. Voin rehellisesti kertoa, että jos minä pystyn tähän, niin kuka vaan pystyy! Kaikki pelot mitä minulla oli, lähtivät pois jo ensimmäisien kuukausien aikana yrittäjänä. Kirjanpitäjä on yrittäjän paras ystävä!

Uusia ystävyyssuhteita

Tiimihenki on Blue Lagoonissa hyvä, ja liikkeissä on muodostunut kivat porukat, jotka tukee ja tsemppaa toisiaan! Parasta on myös se kuinka myymäläpäällikköjä pidetään enemmänkin työkavereina kuin ”pomoina”. Monia tosiystäviä on myös löytynyt meillä työskennellessä, joita muuten aikuisiällä voi olla harvinaista löytää.
Hauskimpia muistoja itselle ovat olleet BL-gaalat ja synttärit, joissa pääsee näkemään kaikkien toimipisteiden sopimusyrittäjiä ja muita, jotka toimii meillä enemmän ns. ”kulissien takana”! Gaaloissa tekijät pääsevät äänestämään toisiaan, ja itse olen kahtena vuonna tullut palkituksi – se ehdottomasti lisää työmotivaatiota ja kiitollisuutta, ja tietää olevansa oikealla alalla.

Lisäkoulutukset & uudenlaiset urapolut

Urani Blue Lagoonissa on kehittynyt huimasti. Tulin Blue Lagooniin lähes tietämättömänä, ja puolessa vuodessa Trainee-ohjelman avulla kehityin Pro-tason ripsiteknikoksi. Samalla kouluttauduin meillä mm. Lash -ja Brow Lifteihin, kestovärjäyksiin sekä suihkurusketukseen. Nyt olen viime joulukuusta asti ollut myymäläpäällikön Trainee-ohjelmassa, jossa minusta koulutetaan myymäläpäällikköä ja valmistellaan oman BL-toimipisteen avaukseen. Tällä hetkellä teen yhden päivän asiakastöitä Iso Omenan toimipisteessä ja neljä päivää Punavuoressa ja Kolmikulmassa myymäläpäällikön Trainee-hommia. Tulevaisuuden haaveenani on  valmistua myymäläpäälliköksi ja avata oma Blue Lagoonin toimipiste! 

Tämän kuvan nimi on heiniö-isoomena-bluelagoonbeauty

Heini Ö.

Myymäläpäällikkö-Trainee & Pro-ripsiteknikko

”Trainee-ohjelma oli ponnahduslauta kauneudenhoitoalalle, nyt haaveenani on oman BL-toimipisteen avaaminen!”

My work

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.